Guests 2018

Viljandi Culture Academy, 12 pers, 4-5/1 2018
Taavet Jansen, Viljandi, 4-5/1 2018
Kai Valtna, Viljandi, 4-5/1 2018
Jaanika Juhanson, Viljandi, 4-5/1 2018
Ele Viskus, Viljandi, 4-5/1 2018
Irene Hütsi, Viljandi, 4-5/1 2018
Anu Sööt, Viljandi, 4-5/1 2018
Raido Mägi, Viljandi, 4-5/1 2018
Katariina Unt, Viljandi, 4-5/1 2018
Tiina Mölder, Viljandi, 4-5/1 2018
Tiina Mälberg, Viljandi, 4-5/1 2018
Margit Simenson, Viljandi, 4-5/1 2018
Kadri Roht, Viljandi, 4-5/1 2018
Andrus Kallustu, Pärnu Contemporary Music Days 2018, workshop, 10 pers., 6-12/1
Pärnu Days of Contemporary Music 13.1.2018 in MASSIA
Sepideh Ardalani, London, 10/1-24/1
Jan Ritsema, St.Erme, 27/1-2/2
Stéphanie Barbier, St.Erme, 27/1-2/2
Sepideh Ardalani, London, 30/1-2/2
Karl Saks, Viljandi, 5-11/2
Hendrik Kaljujärv, Tallinn,  5-11/2
Sepideh Ardalani, London, 8/2-23/2
Koit Randmäe,Tallinn, 18-23/2
Brit Pavelson, Tallinn, 18-23/2
Rolfin Nyhus, London, 12-14/03
Sepideh Ardalani, London, 12/3-31/12
MASSIA OFFICINALE MEETING (MOM) 30/3-7/4
Sumugan Sivanesan, Sydney, 30/3-6/4 (MOM)
Liza Baliasnaja, Vilnius, 4/4-11/4 (MOM)
Natalie Abbott, Sydney, 30/3-5/4 (MOM)
Kentaro Kumanomido, Berlin, 30/3-20/4 (MOM)
Thomas Anthony Owen, Berlin, 30/3-20/4 (MOM)
Wilhelm Blomberg, Helsinki, 30/3-5/4 (MOM)
Lucie Schroeder, Hamburg, 29/3-4/4 (MOM)
Hanna Kaisa Vainio, Helsinki, 30/3-7/4 (MOM)
Valentina Butumović, 31/3-5/4 (MOM)
Christina Stadlbauer, Helsinki, 4/4-7/4 (MOM)
Lisa Baumgarten, Berlin, 31/3-6/4 (MOM)
Alice MacKenzie, Helsinki, 31/3-6/4 (MOM)
Joseph Walsh, London, 30/3-7/4 (MOM)
Rolfin Nyhus, London, 18-24/04
Carla Etter, Evilard, 21/4-28/4
Marc Calame, Biel, 21/4-28/4
Thomas Batschelet, Biel, 21/4-28/4
Matthias Rüttimann, Evilard, 21/4-28/4
Katrin Essenson, Tallinn, 22/4-28/4
Martin Kammeyer, 21/4-28/4
Sara Parkman,Stockholm, 25/4-2/5
Hampus Noren, Stockholm, 25/4-2/5
Epp Kubu, Tallinn, 5-10/5
Martin Motyka, Cologne, 23/5-23/6
Anna Siggelkow, Cologne, 30/5-2/6
Christoph Malsburg, Cologne, 30/5-4/6
Madlen Hirtentreu, Tallinn, 1/6-3/6
Epp Kubu,Tallinn, 1/6-8/6
RHYTHMS OF BENIN WORKSHOP, 8-10/6
Shelley Etkin, Berlin, 15-19/6
Agne Auzelyte, Berlin, 15-19/6
Sarah Aiken, Melbourne, 20-26/6
Tessa Zettel, Sydney, 28/6-2/7
Jaakko Junnila, Helsinki, 28/6-2/7
Kadi Maria Vooglaid, Tallinn, 29/6-22/7
Ameen Mettawa, Madrid, 30/6-27/7
Holly Pester, London, 2-12/7
BLANCHOT’S INFINITE CONVERSATION, READING WEEK 9-15/7 (BIC)
Toni Hildebrandt, 7-15/7 (BIC)
Alexandra Logvinova, 8-15/7 (BIC)
Valentina Butumović, 8-15/7 (BIC)
Jacob Samuel, Manchester, 13/7-2/8
Abiodun Ogunfowodu, Cairo, 15/7-14/8
Ingólfur Vilhjálmsson, Berlin, 18-31/7
Mariangela Tinelli, Berlin, 18-31/7
Alissa Shnaider, Tallinn, 18-22/7
Perrine Bailleux, Paris, 18-22/7

Sven Dehens, Brussels, 20-30/7
Chloe Chignell, Brussels, 20-30/7
Christine Quoiraud, Paris, 21-31/7
Marijn Ottenhof, Amsterdam, 26/7-26/8
Eva de Wal, Brussels, 26/7-2/8
Jorge Enrique Guevara Larrotta, Bogotà, 26/7-2/8
Angela Neto Marques, Zurich, 29/7-5/8
Jan Ritsema, St. Erme, 30/7-5/8
Ingrid Vranken, Brussels, 30/7-14/8
Mihaela Brebenel, London, 1-9/8
Laura Sisteró, Barcelona, 4-13/8
Mikk Madisson, Berlin, 6-8/8
Gimin Shon, Berlin, 6-8/8
Christian Struck, Berlin, 6-10/8

Nisaar Ulama, Damascus, 7-23/8
Thomas Ryckewaert, Borgerhout, 8/8-16/8
Jo Zahn, 8-20/8
Katrina Burch,The Hague, 10/8-28/8
Donatas Tubutis,The Hague, 10/8-12/8
TANTSUMASSIIV / Dance summer academy, 45 pers. 14-17/8
Margit-Mariann Koppel, 14-17/8
Donatas Tubutis, The Hague, 18/8-28/8 

Johanna Nuber, Berlin, 21/8-3/9
Samir Sellami, Berlin, 21/8-3/9
Saskia Lillepuu, Tallinn, 26/8-1/9
Deva Schubert, Berlin, 23-29/8
Juan Felipe Amaya Gonzalez, Berlin, 23-29/8
Carina Premer, Berlin, 4-11/9
Epp Kubu,Tallinn, 6-13/9
Sumugan Sivanesan, Berlin, 7-21/9 (MP)
Victoria Chown, London, 7-15/9
Hanna Laura Kaljo, London, 7-14/9

Alice MacKenzie, London, 9-14/9
Lucie Schroeder, Hamburg, 11-18/9 (MP)
PHILOSOPHY OF ECOLOGY LECTURES, 15-21/9
Melissa Turner, Bellingham, 15-21/9 (MP)
Rebekah Green, Bellingham, 15-21/9 (MP)
Sviatlana Viarbitskaya, Dijon, 14-20/9 (MP)
Mathieu d’Alexis, Dijon, 14-20/9 (MP)
Manuela Kölke, Berlin, 14-22/9 (MP)
Margit-Mariann Koppel, Tallinn, 15-21/9 (MP)
David Weber-Krebs, Brussels, 15-21/9 (MP)
Christina Kramer, Berlin, 15-21/9 (MP)
Niklas Egberts, Berlin, 15-21/9 (MP)
Amalie Bergstein Nielsen, Stockholm, 22-27/10
Andreas Haglund, Helsinki, 22-27/10
Ragnar Taniloo, Tartu, 25/10-8/12
Irene Hütsi, Viljandi, 2-4/11
Marko Raat, Tallinn, 2-4/11
Lutz Albrecht, Berlin, 7-13/11