Guests 2023

GATHERERS, 6 ppl, 1/3-7/3
Emil Cronjäger, Svendborg, 1/3-6/3
Niko Tii Nurmi Sipilainen, Helsinki, 1/3-6/3
Lauri Korpek, Tampere, 1/3-6/3
Ruth-Johanne Andersson, Copenhagen, 1/3-6/3
Karolina Rybaciauskaite, Vilnius, 3/3-17/3
Dries Van de Velde, Brussels 10/3-22/3
Lotti Seebeck, Berlin, 14/3-14/4 (SA)
Ju An Hsieh, Taiwan, 14/3-2/4
Lucie Schroeder, Hamburg, 4/4-10/6 (SA)
Marta-Liisa Talvet, Berlin, 8/4-18-4 (SA)
Benjamin Morgan, London, 6/4-23/4 (SA)
Florian Rehrl, Leipzig, 7/4-9/4
Luise Krause, Leipzig, 7/4-9/4
Helinä Kumpulainen, Helsinki, 10/4-22/4 (SA)
Writing Camp, 8 ppl, Viljandi Culture Academy, 11/4-13/4
Karoliina Saatpalu, Tallinn, 11/4-18/4
Zuzana Janečková, Važec, 11/4-2/5 (SA)
MASSIA SPRING ASSEMBLY (SA), 13/4-18/4
Michael Holland, Riga, 12/4-18/4 (SA)
Katrin Woelger, Vienna, 12/4-20/4 (SA)
Sandra Hasenöder, Munich, 13/4-23/5 (SA, FO.R.E.ST)
Nina Vurdelja, Helsinki, 14/4-18/4 (SA)
Anke Strauss, Berlin, 16/4-25/4 (SA)
Christian Müller, Stuttgart, 18/4-21/4
Daria Khrystych, Tallinn, 19/4-23/4
Thomas Rietstra, 26/4-5/5
miha brebenel, London, 26/4-16/5 (SH, FO.R.E.ST)
Ella de Mesmaeker, Arnhem, 30/4-6/5
SOCIALIST HERBALISM (SH), 5 ppl. 1/5-5/5
FO.R.E.ST, 12 ppl, 7/5-4/6
Henri, Berlin, 7/5-9/6 (FO.R.E.ST)
Liza Rinkema Rapuš, Berlin, 7/5-4/6 (FO.R.E.ST)
Ines Marita Schärer, Brussels, 7/5-4/6 (FO.R.E.ST)
Véronique Langlott, Hamburg,7/5-4/6 (FO.R.E.ST)
Tuulia Kivistö, Helsinki, 7/5-4/6 (FO.R.E.ST)
Sophie Hoyle, London, 7/5-28/5 (FO.R.E.ST)
Yarrow Grae, Seattle, 7/5-31/12
Dani(ela) Bershan, Brussels, 20/5-27/5 (FO.R.E.ST)
Dash Che, Helsinki, 22/5-4/6 (FO.R.E.ST)
Maddalena Ugolini, Florence, 26/5-31/5 (Dança Imaginal,15 ppl.)
Shai Komarov, Jerusalem, 31/5-30/6
Anu Hakola, Helsinki, 3/6-8/6
Eline Selgis, Tallinn, 13/6-16/6
Caitlin Rochlin, 5/6-7/6
Building Bridges, 18 ppl, 12/6-16/6
Julia Tyszka, Warsaw, 28/06-07/03
Camilla Gilardoni, Belguim, 6/7-12/7
Solidarity Network Y?!, 18 ppl., 7/7-10/7
Scott McCulloch 7/7-23/
Rey Conquer 11/7-23/7
Neil Claes, Brussels, 14/7-20/7
Maria de Cort, Brussels, 14/7-20/7
Eliisa Rousu, Helsinki, 14/7-24/7
Monica Celeste Seppänen; Helsinki, 14/7-24/7
Marta Szymanowska, Wrocław, 17/7-24/7
Bram Kuypers, 18/7-24/7
Margriet Minnema, 18/7-24/7
Maria Mustranta 24/7-31/7
Lachlan Bell, Sydney, 28/7-5/8
Sonic Garden Sound Art Workshop, 20 ppl., EKA, 24/7-29/7
Liis Lillo, Toulouse, 1/8-6/8
Jubilee Event with former Massiaru School Students organised by Massiaru community, 5/8
Rainar Aasrand, New York, 2/8-4/8
Gershon Dublon, New York, 2/8-4/8
Xin Liu, New York, 2/8-4/8
Amalle Dublon, New York, 2/8-4/8
Ilja Schamle, Amsterdam, 5/8-9/8
Elias Schwärzel, Berlin, 6/8-12/8
Leo Efetova, Berlin, 6/8-12/8
TANTSUMASSIIV (TM), 25 ppl, 8/8-12/8
Lenka Klodova, Prague, 8/8-12/8 (TM)
Heneliis Notton, Tallinn, 8/8-9/8 (TM)
Siim Tõniste, Tallinn, 8/8-9/8 (TM)
Sigrid Savi, Paide, 8/8-12/8 (TM)
Juula Miia Hermanis, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Sabina Liselle Ummelas, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Helena Tõrva, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Lisanna Lajal, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Pauliine Põldmaa, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Ivo Reinok, Viljandi, 8/8-9/8 (TM)
Maryn Liis Ruutelmaa, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
mirjam varik, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Anna Birgitta Põder, Tartu, 8/8-12/8 (TM)
Anna Zobel, Tartu, 8/8-12/8 (TM)
Sanna Kartau, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Ulvi Haagensen, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Kristin Kalam, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
Raho Aadla, Tartu, 8/8-10/8 (TM)
Sylvia Koester, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
Indrek Kornel, Tallinn, 8/8-12/8 (TM)
August Vaiksoo, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
Ele Viskus, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
Raido Maegi, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
Anu Soot, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
Triin Reilson, Tartu, 8/8-12/8 (TM)
Ele Viskus, Viljandi, 8/8-12/8 (TM)
Triinu Aron, Tallinn, 9/8-11/8 (TM)
Liisbeth Horn, Tallinn, 9/8-12/8 (TM)
Mahsa Nejad, Tehran, 23/8-28/8
Ina Bär, Berlin, 23/8-28/8
Martta Jylhä, 24/8-31/8
Christiana, Tartu, 25/8-29/8
Pauli Patinen, Helsinki, 25/8-27/8
Wengorz Marleen, Helsinki, 25/8-27/8
Emma Winding Nordestgaard, 30/8-30/9
Lotti Seebeck, Berlin, 09/09 – 01/10
Farshad Fahimi, Berlin 07/09 – 15/09
Franz Bazin, Berlin, 11/9-7/10
Donatas Tubutis, Montreal, 12/9-19/9
Katrina Burch, Montreal, 12/9-19/9
Nisaar Ulama, Berlin, 13/9 – 25/9
miha brebenel, London, 13/9-15/10 (SH)
Kseniia Schtral, Riga, 15/9-15/10 (SPROUT)
SOCIALIST HERBALISM (SH), 12 ppl. 19/9-24/9
Gabó Bartha, Terrapolis, 19/9-24/9 (SH)
Julia Nordholz, Vienna, 19/9-24/9 (SH)
Siegmar Zacharias, Berlin, 19/9-23/9 (SH)
Csilla Hódi, Tordas, 19/9-24/9 (SH)
Annika Stadler, Parsteinsee, 19/9-26/9 (SH)
Anna Margit, Berlin, 19/9-24/9 (SH)
Karolina Rybačiauskaitė, Vilnius, 19/9-25/9 (SH)
Michaela Dlouhá, Tartu, 19/9-24/9 (SH)
Zoe Keller, Zürich, 19/9-23/9 (SH)
Elise Heral, Berlin, 20/9-24/9 (SH)
Eeva-Liisa Puhakka, Kouvola, 21/9-25/9 (SH)
Sam Merrick, United States, 29/9-1/10
Gabriel Knoop, Berlin, 2/10-4/10
Amalie Bergstein, Copenhagen, 4/10-10/10
Liene Jurgelāne, Aarhus, 12/10-12/11 (SPROUT)
Anna Ovsikova, Prague, 10/10-10/12
RESIDE/SUSTAIN (R/S), 9 ppl., 10/10-12/10 (R/S)
Kaitlyn D. Hamilton, Joutsa, 9/10-11/10 (R/S)
Miina Hujala, Helsinki, 10/10-12/10 (R/S)
Arttu Merimaa, Helsinki, 10/10-12/10 (R/S)
Jaana Denisova, Suomenlinna, 10/10-12/10 (R/S)
Angelina Davydova, Berlin, 10/10-12/10 (R/S)
Ki Nurmenniemi, Helsinki, 10/10-12/10 (R/S)
Jakub Bobrowski, Suomenlinna, 10/10-12/10 (R/S)
Eleni Tsitsirikou, Suomenlinna, 10/10-12/10 (R/S)
Adel Kim, Helsinki, 10/10-13/10 (R/S)
ESTONIAN CREATIVE RESIDENCIES NETWORK ANNUAL MEETING (LOORE), 15ppl., 12/10-13/10
Eglė Nešukaitytė, Vilnius, 14/10-25/11 (PCW)
Sara Blosseville, Vantaa, 15/10-15/11 (SPROUT)
PRACTICAL CARE WEEK (PCW) 18/10-25/10
Eglė Trimailovaite, 18/10-25/10 (PCW)
Selina Papoutseli, London, 18/10-24/10 (PCW)
August Vaiksoo, Tallinn, 18/10-31/12 (PCW)
Sandra Hasenöder, Munich, 13/10-11/11 (PCW)
Michaela Dlouhá, Tallinn, 18/10-25/10 (PCW)
Sasha Tishkov, London, 18/10-25/10 (PCW)
Nabeel Imtiaz, Tallin, 19/10-18/10 (PCW)
Tuulia Kivistö, Helsinki, 18/10-24/10 (PCW)
Helina Karvak, Helsinki, 19/10-22/10 (PCW)
Thomas Rothscheroth, Belrin, 20/10-1/11 (PCW)
Vivian V. Madsen, Aarhus, 21/10-27/10 (PCW)
Tilde Platz, Tallinn, 22/10-27/10 (PCW)
Sofiya Babiy, Tallinn, 22/10-27/10 (PCW)
Jakob Kijas, Munich, 28/10-11/11
Julie Massera, Paris, 28/10-7/11
Tess Meyer, Berlin, 15/11-26/11
Omari Gbende, Rabat, 1/11-30/11
Edina Csüllög, Valga, 03/11-06/11
Peeter Puna, 3/11-6/11
Rene Rutov, 3/11-6/11
Kristiine Eliise Kadakas, 3/11-6/11
Laura Skatskov, 3/11-6/11
Saar Kroot, 3/11-6/11
Janis Indans, 3/11-6/11
Mari Viiard, 3/11-6/11
Joala Tiit, 3/11-6/11
Maari Soekov, 3/11-6/11
Tauno Kund, 3/11-6/11
Alice Kirsipuu, 3/11-6/11
Tonu Kilusk, 3/11-6/11
Edina Csüllög, 3/11-6/11
Justine De Bondi, 3/11-6/11
Rea Sepping, 3/11-6/11
Dash Che, Helsinki, 8/11-11/11
Tess Meyer, Berlin, 15/11-26/11
Zbyšek Semelka, Úžice, 25/11-27/11
Vilija Kontrimaite, Vilnius, 25/11-27/11
Mihkel Häkkinen, Viljandi, 27/11-30/11
Hannah Read, Glasgow, 27/11-30/11
Leah Lapiower, Marseilles, 27/11-7/12
Nadya Tjuska, Tallinn, 3/12-6/12
Liisbeth Horn, Tallinn, 10/12-12/12
Johanna Vaiksoo, Tartu, 10/12-12/12